[responsive-menu RM="header"]

Jakub Václavovič

Co ve škole dělám

Kromě družiny se věnuji se samosprávným procesům ve škole, pravidlům a snažím se, aby se všichni mohli dostat k informacím, které potřebují. Podílím se na sportovních aktivitách (jsem instruktrorem plavání), připravuji a jezdím s dětmi na výlety, každý pátek ve škole vařím vegetariánský oběd a spravuji školní počítače, stránky a Facebook. Kromě toho také do školy přináším enviromentální, sociální a politická témata. Rád jsem venku a snažím se být u co nejvíc aktivit po vyběhnutí ze dveří. Velmi rád jezdím na školy v přírodě, kde mimo jiné

Vzdělání a studia

Již během střední školy jsem jako skautský vedoucí zajímal o pedagogiku a absolval jak v rámci skautu, tak mimo něj, několik kurzů, z nichž nejvíce mě ovlivnil kurz Respektovat a být respektován. Do života se mi hodí také kurz zdravotníka, který mi umožňuje být zdravotníkem na školních akcích. Po absolvování oboru Veřejná správa na plzeňské střední škole a několika brigádách v průběhu studií jsem se rozhodl vycestovat do zahraničí. Nejradši se vzdělávám neformálně, nicméně jsem z důvodu kvalifikačních požadavků absolvoval obor Vychovatelství Na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra. za poslední rok jsem se účastnil kurzu žonglování pro děti, konference ohledně mediální výchovy nebo workshopu evrospkých Sudbury škol.

Profesní zkušenosti

Od 15 let se spoluúčastním na vedení skautského oddílu. V rámci skautingu jsem se věnoval také dobročinným akcím jako “Postavme školu v Africe” nebo strávil 2 měsíce v USA jako instruktor na místním skautském táboře. V roce 2014 jsem rozjížděl první ročník skautských příměstských táborů (primestskyplzen.cz) jako programový vedoucí běhu a vedoucí propagace a setrval na této pozici 3 roky. Rok jsem strávil v Německu jako au-pair a asistent ve školce. V Donum Felix pracuji druhým rokem. Za tu dobu jsem se stihl podívat například do hamburské Freie Schule nebo jeruzalémské Sudbury školy.

Osobní zájmy, zaměření, další projekty

Zajímám se o přírodu a udržitelný životní styl. Rád sportuji, cvičím jógu a věnuji se několika odvětvím nového cirkusu (točení s poi a tyčí, žonglování, slackline). Mám za sebou řadu skupinových i individuálních vystoupení jako fire performer, momentálně se věnuji žonglérskému projektu s názvem Juggling Invest. Baví mě nízkonákladové cestování a velmi amatérsky, ale s o to větší radostí si zahraji na všemožné perkusní hudební nástroje. S hnutím Food not Bombs se věnuji pomoci lidem bez domova a v tíživé sociální situaci. Jsem také aktivním členem České pirátské strany. Relaxuji s hubdou a tancem, na vandru nebo u dobrého filmu.

Proč projekt Donum Felix

Protože mám rád svobodu. Mě samotnému koncept školní výuky nevyhovoval, postrádal jsem kromě svobody i možnost věnovat se zájmům, které jsem ve škole uplatnil pramálo. Vždy mě bavilo pracovat s dětmi a když se ke mě dostaly informace o svobodných školách, tak jsem se pro tento koncept nadchl a bylo mi jasné, že v takové škole někdy chci pracovat. Jsem rád za možnost podílet se na projektu, který mi dává smysl a přinést do něj něco z toho, co mě zajímá a baví.

 

jakub.vaclavovic@donumfelix.cz