×

Kateřina Bryanová

kacka-b

Co ve škole dělám

Jsem k dispozici dětem ke všemu, k čemu mě přizvou. Mou hlavní doménou je sice angličtina a čeština, ale stejně ráda se zabývám výtvarnými činnostmi a muzicírováním. Ale nebráním se ani matematice a dalším předmětům, protože jsem si vyzkoušela (v roli asistenta pedagoga), že jakýkoli předmět nebo téma lze velmi efektivně studovat spolu s dítětem i bez předchozí znalosti.

Vzdělání a studium

Jsem typický produkt normalizace se špatným kádrovým profilem. Dlouhá léta se mi nepodařilo dostat se na vysokou školu. Ale od velmi útlého dětství jsem milovala a samostatně studovala angličtinu, kterou jsem pak dlouhá léta využívala k obživě; překlady (povětšinou filmů), občas tlumočení. Letos by měla vyjít knížka Johna Holta o domácím vzdělávání, kterou jsme přeložili spolu s manželem Jiřím.
Momentálně (neb doháním, co jsem zameškala) studují 3. ročník speciální pedagogiky – na tomto oboru miluji to, že se tu k dětem jinak než unschoolingově přistupovat nedá.

Profesní zkušenosti

Výčet mých profesí je – vzhledem k věku – docela dlouhý: redakce amerických novin The Prague Post, redakce časopisu Žena a život, učitelka/lektorka angličtiny (soukromé Eko-gymnázium, Praha 10, SZŠ Ruská, SOU Hloubětín, Střední škola cestovního ruchu Choceň, základní škola v Chocni, Veselá školička Vraclav, jazyková agentura Cannel Crossings, jazyková agentura Lira, soukromá výuka), asistentka pedagoga (Vraclav, Choceň)..

Osobní zájmy, zaměření, další projekty

Zpěv (www.bohemiachor.cz), psi (labrador Madlenka), manuální tvorba (šperky, pletení, háčkování, šití, kreslení, atd.), stále ještě studium,fotografování…
Nezbývá mi na to už mnoho času, ale ráda bych manželovi pomáhala s destigmatizací uživatelů psychiatrické péče.

Proč projekt Donum Felix

Jako učitelka jsem narážela na to, že mi nevyhovoval způsob, jakým se ve školách učilo. Nebo spíš to, jak jsem měla podle vedení a kolegů “učit” já. Vždycky jsem dávala dětem více svobody, než je běžné, a přestože děti prospívaly, byl mi můj liberální nefrontální přístup vyčítán… Seznámení s jinými alternativami včetně unschoolingu (a překládání Holtovy knihy) mě přesvědčilo o tom, že mám šanci. Od té doby jsem se snažila najít, kde bych mohla svoje nastavení uplatnit. Donum Felix je pro mě přesně tím, co jsem hledala. Dokonce moje nejodvážnější představy ještě v mnohém překonává. Snad vůbec poprvé v životě se opravdu těším “do práce”../

kukacka@gmail.com