Veronika Malá

Co ve škole dělám

Ve škole Donum Felix učím angličtinu a jsem třídní učitelkou 1. a 2. třídy. Mojí nejoblíbenější “pracovní” náplní je naslouchat dětem, provádět je na cestě k poznání a pomáhat jim plnit jejich potřeby. Přestože tu nabízím všem dětem hlavně angličtinu, ráda s nimi pátrám i v jiných vodách a nebráním se jiným oborům a činnostem, o které projeví zájem. Baví mě zjišťovat, jak se svět a zájmy dětí od dob mého dětství změnily a moc se těším, co všechno nového se tu od dětí naučím, protože z praxe vím, že děti, mají-li prostor, si na spoustu věcí přijdou sami a mají často úplně jiné nápady než my, dospělí.

Vzdělání a studium

Po gymnáziu v Karlových Varech, odkud pocházím, jsem absolvovala kurz pro Průvodce cestovního ruchu a jednoleté studium oboru Specialista pro obchodní a manažerskou činnost a pak obor poté obor Učitelství AJ a VV pro 2. a 3. stupeň ZŠ a SŠ na Pedagogické fakultě UK v Praze. S nadšením a pocitem, že se konečně budu do hloubky věnovat jen tomu, co mě baví ze všeho nejvíc, jsem odjela studovat do vysněné Prahy, která se pak na dalších 25 let stala mým druhým domovem. Ráda navštěvuji různé vzdělávací kurzy a přednášky. Pravidelně chodím do Skautském institutu, kde EDUin pořádá besedy a setkání pro rodiče a učitele o výukových programech, metodách a všeobecně školství vůbec. Velmi inspirující byl např. Montessori kurz pro rodiče, ale ze všech nejdůležitější pro mě byl loňský kurz Netradičního vzdělávání učitelů pořádaný Institutem pro podporu inovativního vzdělávání, kde jsem potkala zakladatele školy Donum Felix.

Profesní zkušenosti

Už během studií jsem měla možnost učit angličtinu a výtvarnou výchovu na všech typech škol (ZŠ, SŠ i ZUŠ) i ve firmách a v jazykových školách. V létě jsem jako oddílová vedoucí jezdívala do Chorvatska na dlouhodobé ozdravné pobyty pro alergické a chronicky nemocné děti a v roce 2002 jsme se spolužačkou založily vlastní letní tábor (HARRY), který byl v té době snad vůbec prvním příměstským jazykovým táborem v Praze a který dodnes úspěšně funguje. Na táborech jsem učila prvních 7 let na všech turnusech a v praxi jsem si tak ověřila, jak jinak a zábavně může vypadat výuka angličtiny v prostředí mimo školní lavice, a vůbec jsem neviděla důvod, proč by to tak nemohlo probíhat i ve škole. Také firemní kurzy AJ, které jsem po skončení VŠ vyučovala jako OSVČ ještě dalších 12 let, než se mi narodil syn Matěj, mi postupně odhalovaly bloky dospělých způsobených výchovou a školským vzděláváním. Nejkrásnější “profesní zkušeností” ale byla rodičovská dovolená, která pro mě znamenala opravdový návrat k přirozenosti, k intuici a k dětství. Naprosto mě pohltila četba knih o respektujícím přístupu ve výchově a definitivně mi došlo, co všechno my dospěláci dětem i sobě navzájem děláme. Společně s Matějem jsem si jako máma i jako „zvědavý kolega pedagog“ užívala kroužky pro rodiče s dětmi od cvičení v Sokole po výtvarně, hudebně i technicky zaměřené kroužky v DDM a po rodičovské dovolené jsem se plna elánu a nově nabytých zkušeností rozhodla vrátit k dětem a do škol. Dva roky jsem pracovala jako asistentka učitele na prvním stupni v mezinárodní škole v Praze, kde kromě několika hodin češtiny byla výuka jen v angličtině a kde jsem nahlédla pod pokličku britského vzdělávacího systému. Asistovala jsem a doučovala při výuce všech předmětů od angličtiny po matematiku a odpoledne vedla kroužek, kde jsme s dětmi vyráběli šperky z korálků. Role matky mě pak při hledání školy pro našeho syna zcela přirozeně přivedla až ke svobodnému vzdělávání a Donum Felix.

Osobní zájmy, zaměstnání a další projekty

Jsem zvědavá, ráda se učím, ráda cestuji a baví mě cizí jazyky. Souběžně s vyučováním AJ i překládám a tlumočím. Zajímavou tlumočnickou zkušeností pro mě bylo tlumočení konference čínské společnosti zabývající se výrobou a prodejem potravinových doplňků na základě znalostí tradiční čínské medicíny nebo tlumočení dánským studentům a profesorům během jejich exkurzí ve školách, školkách a domovech pro zdravotně postižené v Praze. V současnosti tyto studijní pobyty tlumočím i organizuji. Mám ráda přírodu, hory, les a práci na zahradě, zajímá mě permakulturní pěstování a zdravý život v souladu s přírodou, ráda vařím, tančím a chodím na výstavy a nedávno jsem si splnila dětský sen a znovu začala malovat, tentokrát olejem. Ráda spím a uklízím. Úklid je pro mě příjemným odpočinkem. Je to úžasná meditace, při které nemusím na nic myslet a výsledek je, i když jen na chvíli, také fyzicky vidět, na rozdíl od učení 🙂

 Proč projekt Donum Felix

Protože jsem máma a učitelka. Vždycky mě zajímalo svobodné, individuální a domácí vzdělávání. Domškoláctví pro nás ale nepadalo v úvahu, protože máme jedináčka, a děti potřebují děti. Hledala jsem respektující a svobodnou školu, kde se nesoutěží, neznámkuje a neučí od osmi ráno, kde učit a učit se je radost, kde hrát si a povídat není zakázané a kam bychom mohli chodit spolu, protože i já sama pro sebe jsem potřebovala školu, kde učitel neučí u tabule “ze stupínku” děti, které to nezajímá nebo zrovna nebaví, protože “musí” a protože je to na známky. Nedovedla jsem si nikdy představit, že bych měla dětem dávat známky z výtvarky..?! Donum Felix je pro nás šťastným darem stejně tak, jako Buštěhrad, kam jsme se nedávno s rodinou přistěhovali, je naším novým domovem.

 

veronika.mala@donumfelix.cz