[responsive-menu RM="header"]

2015/2016

“Gaučové povídání”

Tomáše Hajzlera a Vladimíra Dobeše o svobodě ve škole a o dnešním měnícím se světě.

 

 

“Gaučové povídání”

2016.06.13více

Zážitky ze školy v přírodě na základně Asgard

Pondělí 30.5.2016

Setkáváme se už před osmou hodinou u pokladen na Hlavním nádraží. Konečně našemu rychlíku na České Budějovice přidělili nástupiště a i ta jedna slza loučení s maminkou se mění v očekávání a úsměv. Jsme na cestě do Veselí nad Lužnicí a děti si, jak už jsou zvyklé, podle svých potřeb vyčleňují hlučné a tichá kupé. Někdo z dětí vytahuje knížku s instrukcemi, jak přežít. Diskuse se stočí od letadel k tomu, co dělat, pokud se někdo ocitne v potápějícím se autě. Proč pod vodou nejprve nejdou a pak zase už jdou otevřít dveře, jak rychle stáhnout okénka, co dělat s elektrickými, která se pod vodou neotevírají atd. U Sudoměřic u Tábora se už diskutuje o bitvě u Sudoměře, Táboru a Husitech (nevadí, že Sudoměřice jsou jinde než Sudoměř, sudy měřili v obou). Diskuse končí, až když vidíme za nově napuštěným Jordánem Táborskou věž.

Přestup na nádraží ve Veselí nad Lužnicí dětem osvěžuje prodejní automat. Další rychlík nás veze do Jindřichova Hradce, kde se za zpěvu písničky přesunujeme na autobus do Roseče. Z Roseče vyrážíme pěšky k cíli naší cesty – osadě Asgard. U Houbového parku nás potkávají oba naše zásobovací vozy, Petrova dodávka nabírá naše batůžky, je nám lehko, je krásně, sluníčko s nádhernými filmovými mraky a zelenými obzory. Jdeme polní cestou a děti si trhají a voní polní kvítí, někdo se zajímá, která květina je která a už se o to zajímá i někdo další, už je to pojmenováno. Chrpy z řepkového pole končí ve vlasech a v klouboucích. Jdeme podél nádherného, pravého a zdravého lesa. Co padesát metrů je mravenčí kupa. Sledujeme vrchol mravenčího království osvětlený paprskem slunce a Miriam ukazuje jak ochutnat kyselinu mravenčí. Trochu to mravenčí. Zjišťujeme, že z trávy jde udělat hudební nástroj – vábničku na hejkala.

Uhýbáme na odbočku k Asgardu. U cesty je čerstvý hrob místního zlatokopa a jeho záhadný vzkaz. Nacházíme (zatím jen) několik zlatých valounů a schováváme si je (mohly by se hodit na probíhající crowdfundigovou kampaň pro školní kapelu (viz penezdroj.cz), kterou teď stále připomínáme, v neděli nás čeká brunch se sponzory).

A už přicházíme na Asgard. Srub u jezera v lesích… Uau… Pohádka, nádhera, navíc i počasí stejně jako i mraky je stále filmové. Kde jinde prožít naplno svobodu a šťastný dar než v téhle přenádherné přírodě? Okolo srubu, který je tak vysoký, že se po postavení seschl o dvacet centimetrů.

Ukazuje se, že jezero je sice „jen“ rybník, ale to nikomu nevadí, ani kačenám, které nás tu provází podobně jako v Buštěhradu. Po cestě nám už i tak dobrý oběd chutná ještě víc, pak se scházíme u poradního ohniště a dohadujeme si pravidla pro Asgardský pobyt. O programu není potřeba příliš diskutovat, je jasný a za chvíli už první odvážlivci skáčou do vody. Nikdo se nakonec neutopí a jeden z nás se naučí plavat. Tři odvážlivci doplavou až na vzdálený protější břeh.

Přibližujeme dřevo pro večerní táborák. Hrajeme hry. Z okna srubu se na nás dívá Čoko. Zkoušíme na sobě hru Rovnováhy. Vymýšlíme nové hry, například válení sudů v pytli. K svačince je ovocný salát s nebo bez jogurtu. Petr bere flexi-lana a sestrojuje u dvou stromů bungee-ing, dospělí si nejsou úplně jisti, ale Petr je bezpečnostní technik, tak mu všichni důvěřujeme. Je to ohromná legrace. Jdeme se znovu koupat. Už bude večeře tak musíme končit. Před západem slunce prý bude duha…

P.S. Je tady velmi pomalé připojení, podařilo se mi protlačit alespoň tyto dvě fotky

SVP DF 2016 (18) (640x360)

 

SVP DF 2016 (6)

Úterý 31. 5. 2016

Den začíná dramaticky. Kolem druhé hodiny ranní dopadá náhlý déšť na sedm statečných, kteří spí venku pod širákem. Před usnutím pozorovali hvězdy a teď je budí nebeská voda. Během sekund jsou všichni i se svými věcmi v suchém náručí srubu. Prší až do rána.

Nový den už tvoří znovuobjevené slunce. Nad jezerní hladinou se jako duchové pohybují ranní páry. Děti propojují stružkami kaluže a ti, kteří to potřebují, si užívají vývojový úkol „bahno“.

V již dobře známém prostředí se rozbíhají další intuitivní i připravené hry. Největší instalací je visutá lanovka, na jejíž horní konec se leze po vysokém žebříku. Ani dospělé ke svezení nikdo nenutí, dětem v něm nikdo nezabrání. Lano je napjaté mezi dvěma stromy doslova k prasknutí, láká ale i k novým kinetickým pokusům. Děti brzy objevují možnost, nechat se s jeho pomocí ostatními vystřelit do vesmíru, tedy alespoň směrem do vesmíru. Nejprve se musí lano od jeho nižšího konce „sručkovat“ dolů a patřičně zatížit co největším množstvím těl – napne se tím jako tětiva luku. Šťastlivec, na kterého vyšla řada, je pak na povel, kdy dojde k uvolnění zátěže, vystřelen do výšky. Odlet dětí ze Země vypadá impozantně a počáteční přetížení si jistě nezadá s tím, co při startu zažívají opravdoví kosmonauté.

Náhle přichází další překvapení srovnatelné s nočním lijákem. Do tábora zavítá podivná postava v hnědém plášti a klobouku. Zkušení domorodci tvrdí, že to je cizinec, který u jezera obchoduje se zlatokopy, překupník, který nechce peníze – vyměňuje věci za zlato. Některým dětem připomíná Ondru, Ondra to ale podle všeho být nemůže. Hovoří o ztraceném zlatém pokladu a potřebuje spojence. Dohaduje se s dětmi, za jakých podmínek by jej šlo získat.

Začínají se dít podivné věci. Kruh dětí například postupuje táborem a na šňůrách drží uprostřed nosítko s pštrosím vejcem (překupník tu zřejmě za zlato směňuje i exotické zboží). Je to jedna z dovedností, které by mohly být potřeba na cestě za pokladem – pouze ten, kdo dokáže splnit takovéto nesplnitelné úkoly, se za ním bude moci vydat. A není to jen tak nějaká obyčejná „hra“. Za chvíli už i ti nejmenší trénují střelbu z opravdové vzdušné pušky. Začíná jít do tuhého… Poslední výzva spočívá v překonání více než dva metry vysoké a pět metrů široké sítě ohromného pavouka, která brání v dalším postupu. Její vlákna jsou jedovatá a nikdo se jich nesmí dotknout, všichni se zároveň potřebují dostat na druhou stranu… Uprostřed se můžeme vzájemně „podávat“ skrze síť, jak ale vyřešit problém prostupu sítí u prvního a posledního?

Večer nabízí chvíli odpočinku, někteří se jdou vykoupat, po jezeru plavou dvě plachetnice z kůry. Před večeří někteří v talíři pozorovali larvu vážky, znakoplavku, larvu pakomára, jepici, bruslařku a další „breberky“, správně bezobratlé našich rybníků.

Několik lidí řeší záhadnou šifru, a aniž to tuší, používá harwardské strategie z Visible Thinking. Při brainstormingu se dostanou až k prvočíslům… Další si u ohně opékají buřty, možná je to jejich poslední… Ano, už došly. Až se bude stmívat, vydáme se za pokladem…

Noc byla dobrodružná – šlo se přes nepřátelské území pro mapu, bylo slyšet prašivé kojoty, jejich vytí se mísilo se štěkotem srnců a signály sov. Nakonec jsme se vrátili všichni i s mapou cesty k pokladu. Chvíli se ještě zpívalo u ohně…

Někteří si prohlíželi výše zmíněné bentické i pelagické organismy ještě před spaním… Sladké sny…

Středa 1.6.2016

Dnes jenom stručně, nemáme čas: Ranní koupel v jezeře, někteří pak dělali nácvik vystoupení na nedělní sponzorský brunch (připomínáme se se šířením poplašné zprávy o našem projektu na penezdroj.cz!). Hrál se Bang.

V deset hodin nastal velký výlet do Houbového parku v Roseči. Vlastě se na něj nešlo, protože překupník nám schoval mapu a nějaké věci, museli jsme jej nakonec sledovat po šipkách. Ty ale náhodou končily právě u Houbového parku, takže jsme do něj nakonec dorazili. Na archeologickém nalezišti jsme tak, jak se předpokládalo, našli zkameněliny. Nejvíc se nám líbil mamutí zub a žraločí čelist nebo žebra pradávného hada, řešili jsme otázku života a smrti.

Hledali jsme bylinky a nakonec jsme naši i ty houby a pak i skvělé hřiště. Vykoupili jsme místní obchůdek a cestou zpátky jsme nacházeli rozsypané zlato nějakého roztržitého zlatokopa, takže za pokladem nakonec možná ani nebudeme muset nikam chodit?

Po příchodu do srubu se kluci nahoře dohodli, že se trochu poperou (na zem si dali žíněnky) a snad všichni jsme se stihli odpoledne a navečer ještě dvakrát vykoupat (poprvé to bylo v dešti, to bylo fakt super…). Ti, co v pondělí neplavali, plavou, ti, co lezli do vody do ní skáčou. Zahráli jsme si i další hry venku – fotbálek, bungee-running, lety do vesmíru… Někteří se někdy jen dívali anebo někdy i spali a vůbec jen tak byli… Prostě si to tu užíváme.

Večer bude oheň a asi si budeme chtít zazpívat nebo si možná zase zahrajeme i Městečko Palermo (když jsme ho předevčírem hráli poprvé, občané městečka odhalili všechny zlosyny).

SVPDF20168SVPDF20164SVPDF20163S2160194S2160155S2160131S2160093S2160062S2160043IMG_20160530_170553IMG_20160530_170410DSCN0654

 

Zážitky ze školy v přírodě na základně Asgard

2016.05.31více

Vybíráme na hudební nástroje pro školní kapelu!

Milí přátelé školy Donum Felix,

rádi bychom Vám představili projekt, který jsme připravily především my, děti, a prosíme Vás o jeho podporu. Je to náš první projekt a připravujeme jej proto, že je pro nás důležité mít ve škole hudební nástroje. Rádi bychom založili školní kapelu, ale nemáme na to finanční prostředky. Rozhodli jsme se vybrat minimálně 55 tisíc, které nám umožní si pořídit vše, co potřebujeme (elektrické piano, kytaru, mikrofony, aparaturu, zvukovou kartu). Pokud vybereme víc, vůbec se nebudeme zlobit a nakoupíme další super věci do kapely.

A teď to hlavní: Projekt je spuštěn a poběží příštích 41 dní!

Pro úspěšnost projektu je podstatný rychlý start. Pokud byste rádi sami přispěli, udělejte to prosím hned v úvodu a se sdílením neváhejte, aby se o nás dárci dozvěděli co nejdříve. Platby posílejte ideálně bankovním převodem (je to s nižšími poplatky). V rámci projektu nabízíme přispěvatelům různé odměny, které nás zároveň motivují se hudbě ve škole intenzivně věnovat.

Více informací najdete na tomto odkazu: https://penezdroj.cz/projekt/586-pomozte-svobodne-skole-do-sveta-hudby#detail

Předem děkujeme za Vaši podporu!
Valča, Zuzka, Ema, Tom, Hanys, Jáchym, Miky

Vybíráme na hudební nástroje pro školní kapelu!

2016.05.17více

Výlet na Vyšehrad

S dětmi 1. – 3. ročníku jsme navštívili Vyšehrad. Zde na nás čekalo divadelní představení spolku Damuza. Jednalo se o představení k 700. výročí narození krále a císaře Karla IV. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí z jeho života i doby ve které žil. Výlet se nám moc líbil.

20160505_101357

20160505_10521020160505_11045120160505_113756

Výlet na Vyšehrad

2016.05.05více

Výlet do aquaparku Kladno

Část dětí ze školy navštívila na konci dubna kladenský aquapark. Akce byla skutečně vydařená. Pořádně jsme otestovali místní tobogány i divokou řeku a když nám byla zima, ohřáli jsme se v relaxačním bazénku. Na cestu zpět jsme se posílili dobrotami z bufetu a spokojeně unavení jsme dorazili do školy.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výlet do aquaparku Kladno

2016.04.28více

Dílna emoce

Na téma „ Jak se vypořádat se svými strachy a dalšími negativními emocemi“ proběhla pro děti dílna s Danielou Tlapákovou.

 

Dílna emoce

2016.04.14více

Velikonoční zvyky

Před Velikonocemi si děti společně vyráběly pomlázky, ptáčky z peří, klícky z proutí, zdobily vajíčkaIMG_20160302_102953 IMG_20160302_103005 IMG_20160302_110039 IMG_20160302_110050 IMG_20160302_114542 IMG_20160321_093727 IMG_20160321_094028 IMG_20160321_094038 IMG_20160321_094047 IMG_20160323_120607 IMG_20160323_120609 IMG_20160323_120705 IMG_20160323_120950  a vyzkoušely si velikonoční hry z Austrálie a Švédska.

Velikonoční zvyky

2016.03.23více

Techmanie Plzeň

Systematicky nabízí stálé i putovní expozice, jejichž doménou je interaktivnost a taky populárně-vzdělávací show či workshopy hlavně v oblasti fyziky, chemie, matematiky, astronomie i biologie. Děti měly možnost objevovat různé fyzikální principy, lidské tělo a vliv zdravé stravy a z oboru astronomie různé praktické zkušenosti z planetária.

DSCF0072 DSCF0083 DSCF0092 DSCF0096 DSCF0098 DSCF0104 DSCF0111 DSCF0134 DSCF0135 DSCF0136 DSCF0161 DSCF0168 DSCF0170 DSCF0189 DSCF0212 DSCF0215 DSCF0226 DSCF0247 DSCF0271 DSCF0280 DSCF0290 DSCF0327 DSCF0338

Techmanie Plzeň

2016.03.22více

Výlet do Prahy

Ve středu 16.3. některé děti z 1. a 2. třídy s Ninou a Aničkou navštívily Pražský hrad a v Malostranské besedě výstavu ” Trnkova zahrada 2″. Je to interaktívní výstava, která zahrňuje i divadelní představení a animovaný film a vzdává poctu knize plné humoru a poezie – Zahradě Jiřího Trnky.

20160316_100915

20160316_101610

20160316_110506-1

20160316_110757-1

20160316_114711

 

Výlet do Prahy

2016.03.17více

Pečení minidortíků Mimoň

Pro velký úspěch se uskutečnila další dílna pečení minidortíků s Martinem, tentokrát na téma Mimoň. IMG_20160311_091650 IMG_20160311_123327 IMG_20160311_123402 IMG_20160311_123958_3CS IMG_20160311_124419_1CS IMG_20160311_124449_1CS

Pečení minidortíků Mimoň

2016.03.11více

Nenásilná komunikace

Od března je každý čtvrtek s námi ve škole mediátorka metody Nenásilné komunikace Helena Kurzweilová. Skrze principy této metody podporuje děti i dospělé při řešení běžných každodenních situací a tak přes vlastní prožitek a pozorování si každý z nás může tuto dovednost postupně osvojit.

IMG_20160218_091653

Nenásilná komunikace

2016.03.03více

Pečení minidortíků Minecraft

Pod vedením Martina Růžka si děti mohly upéct minidortíky s vlastním designovým zdobením na téma Minecraft.

IMG_20160226_092117 IMG_20160226_093741 IMG_20160226_094736 IMG_20160226_095124 IMG_20160226_100312 IMG_20160226_100701 IMG_20160226_101102

Pečení minidortíků Minecraft

2016.02.26více

LEGO jinak

Děti i někteří dospělí si měli možnost vyzkoušet různé aktivity s LEGO kostkami, jako například procvičování paměti a zručnosti.

IMG_20160218_091349 IMG_20160218_091447 IMG_2308 IMG_2312 IMG_2313 IMG_2315

LEGO jinak

2016.02.18více

Čajová dílna

Všichni jsme si užili čajový den – vůně a ochutnávku různých čajů a taky výrobu vlastních čajů z bylinek a ovoce.

IMG_7643

IMG_7647

IMG_7658

IMG_7667

IMG_7671

IMG_7674

IMG_7689

IMG_7700

 

IMG_7709

Čajová dílna

2016.02.04více

Návštěva z Jerusalem Sudbury democratic school

V sobotu 23. 1. 2016  se uskuteční seminář na téma ” Zkušenost se založením a provozem Jerusalem Sudbury democratic school”   od 10:00 do 17:00 hod v prostorách naší školy. Lektorka semináře bude Eudice Ben Or, zakladatelka Sudbury školy v Jeruzalémě. Další hosté, kteří se zůčastní, budou Adina Maeir, zástupce rodičů jeruzalémské školy a její syn Netanel Maeir, absolvent školy. Seminář bude tlumočen z angličtiny do češtiny.

Návštěva z Jerusalem Sudbury democratic school

2015.12.15více

Vánoční dílny,

které si děti organizují samy…..andílci z rouna,levandulové pytlíčky,stromečky ze šišek, komety….

IMG_2247

IMG_2248

IMG_2249

IMG_2253

IMG_3506IMG_3545IMG_3550IMG_3603IMG_3581IMG_2261 IMG_2262

IMG_2263IMG_2258IMG_2259IMG_2266IMG_2267

 

Vánoční dílny,

2015.12.09více

Advent

Ranní povídání a zpívání koled

 

IMG_3483 IMG_3493IMG_3479

Advent

2015.12.03více

Konference – Svobodné vzdělávání 2015

První mezinárodní konference o svobodném vzdělávání v ČR, která se uskutečnila 13.11.2015, představila principy svobodného přístupu ke vzdělávání a fungující modely demokratického školství i autoregulovaného učení v zahraničí.

Přednáška Vladimíra Dobeše o svobodě vzdělávání v souvislostech.

 

Konference – Svobodné vzdělávání 2015

2015.11.13více

Nahlédnutí do naší školy

IMG_2158 IMG_2159IMG_2161 IMG_2162 IMG_2164 IMG_2174 IMG_2177 IMG_2186 IMG_2045 IMG_2046 IMG_2047 IMG_2220 - kopie IMG_2222 IMG_2224 IMG_2225 IMG_2227 IMG_2233

Nahlédnutí do naší školy

2015.10.13více

Návštěva galerie Lidice

V pátek 11.9.2015 jsme s dětmi navštívili 43. Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu na téma světlo v galerii v Lidicích. Je to jedna z největších a nejstarších výstav dětské tvorby v Evropě i ve světě. V posledních letech přichází přes 25 000 prací z více než 70 zemí celého světa.

Děkujeme paní Kasalické a celému týmu galérie, který pro děti připravil doprovodný program „Pochváleno budiž světlo“. Děti si povídaly proč je světlo pro člověka dobré, důležité a jak a kde ho můžeme využít. Byl jim ukázán i princip stínového divadla, které si pak všichni s  velkou radostí a pobavením vyzkoušely. Nakonec jsme si prohlídli výstavu a sdíleli naše pocity, které v nás jednotlivé díla vyvolaly.

Výstava se nám moc všem líbila a doufám, že děti získaly motivaci se zúčastnit 44. ročníku této mezinárodní výstavy a to na téma „ Škola? Vzdělání! „

DSC_0107

2015-09-11 10.26.14

2015-09-11 10.30.35

2015-09-11 10.34.54

2015-09-11 10.37.01

2015-09-11 10.58.51

DSC_0009

DSC_0084

DSC_0138

DSC_0160

DSC_0192

DSC_0173

2015-09-11 10.39.18

Návštěva galerie Lidice

2015.09.15více

Slavnostní otevření

Jsme rádi, že jsme mohli do nové školy přivítat děti, rodiče a přátelé školy.

11223687_933207143412920_5434468483497518894_n

11998830_933207290079572_9001192977988683099_n

 

11954684_933208640079437_8725846801101881668_n

11986958_933209456746022_9208885388791702193_n

obrazek 1IMG_6616

Slavnostní otevření

2015.09.05více